reklam
reklam

Kent Kart Nedir?

Kent Kart, toplu taşıma araçlarında kullanılan, otomatik ücret toplama sistemidir. Bu sistem, Kent Kart tarafından sağlanan manyetik kartlarla yürütülmektedir.

Kaç tip manyetik kart vardır?

"Sivil" ve "Kişisel" (resimli) olmak üzere, iki tip manyetik kart vardır. Sivil kartlar, herhangi bir dolum noktasından 5 TL karşılığında temin edilebilmektedir. Kişisel kartlar ise yalnızca kooperatif tarafından, 13 TL karşılığında verilmektedir.

Manyetik kartımdan ne kadar ücret düşmektedir?

Sivil kartlarda 2,60 TL, Öğrenci ve Sağlık Personeli kartlarında 1,90 TL, diğer indirimli kartlarda ise 2,35 TL ücret düşmektedir.

Manyetik kartım yoksa otobüse nasıl binerim?

Manyetik kartınızın yanınızda bulunmaması ya da bakiyenizin yetersiz olması durumunda, 3,00 TL ödeyerek seyahat edebilirsiniz. (Öğrenci-sivil ayrımı yoktur. Tek tarife geçerlidir.)

Manyetik kartıma nerede dolum yapabilirim?

Manyetik kartınıza herhangi bir dolum noktasında ya da burayı tıklayarak, kredi kartınızla dolum yapabilirsiniz.

Manyetik kartımı pasoya çevirebilir miyim?

Yalnızca "Öğrenci" ve "Sağlık Personeli" kartları, 135 TL karşılığında aylık 90 biniş olarak paso yapılabilir. Pasoların kullanım süresi 30 gündür ve kullanılmayan haklar, bir sonraki aya devretmez.

Manyetik kartımı kaybedersem ne yapmalıyım?

Sivil manyetik kartların kaybolması durumunda, herhangi bir dolum noktasından yeni kartınızı temin edebilirisiniz. Eski kartınızın kullanıma kapatılması ve eski kartınızdaki bakiyenin, yeni kartınıza aktarılması için kart üzerinde yazan ALIAS numarasının belirtilmesi gereklidir. Bu numara, dolum makbuzunda da yazmaktadır. O yüzden, dolum makbuzunun bir örneğini saklamanızı ya da kart üzerindeki 11 haneli ALIAS numarasını not etmenizi tavsiye ederiz.

Kişisel kartlarınızın kaybolması halinde ise TC Kimlik kartınızla (varsa güncel fotoğrafınız ve istenen belge ile birlikte) kooperatife başvurmanız yeterlidir.

Manyetik kartım çalışmıyor, ne yapmalıyım?

Manyetik kartınızın çalışmama sebebi, fiziksel kontroller sonucunda anlaşılabilmektedir. Yapılan kontrol sonucunda, çalışmama sebebinin kart manyetiği ile ilgili olması durumunda, kartınız ücretsiz olarak değiştirilir ve varsa eski kartınızdaki bakiye, yeni kartınıza aktarılır. Kullanıcı hatasından kaynaklanan durumlarda ise işlemleriniz ücret karşılığında yapılır. Bu hizmet, yalnızca kooperatif bünyesinde verilmektedir.

Manyetik kartımın kullanım süresi ne kadardır?

Kişisel manyetik kartların kullanım süresi 1 yıl olup, ücretsiz olarak (65 Yaş ve Engelli kartları ücret karşılığında vize yapılır) yılda bir defa vize işlemi yapılmaktadır. Sivil kartlar için ise herhangi bir kullanım süresi bulunmamaktadır.

Kişisel manyetik kartımın vize işlemleri nasıl yapılır?

Kişisel manyetik kartların vize işlemleri yalnızca kooperatif bünyesinde yapılmaktadır. Çalışanlar için iş yerlerinden alacakları güncel "Çalışma belgesi" ya da memurlar için "Görev yeri belgesi" veya bunlara eş değer görev kartları ile başvurmaları gerekir. Öğrenciler, güncel "Öğrenci belgesi" ya da ilgili öğretim yılına ait "Öğrenci kimlik kartı" ile başvurabilir. Engelliler ise güncel "Engelli kimlik kartı" ile başvuru yapacaklardır. "65 yaş" ve "Engelli" kartları için "8 TL" vize ücreti talep edilmektedir. Diğer kartlar için herhangi bir vize ücreti alınmamaktadır.

Kişisel kartımı başkasına kullandırırsam ne olur?

Kişisel kartların başkasına kullandırılması ve bunun tespiti halinde; ilk tespitte 1 ay kullanıma kapatılır. Yenileyen durumlarda ise Yönetim Kurulu kararı ile bu süre uzatılabilir.